Norsk RegnskapsStiftelse (NRS) har sendt forslag til endringer i GBS 1 Kreditnota – innhold, utstedelse, bokføring og oppbevaring og GBS 2 Kjøreskolers plikt til å ha kassasystem og timebestillingssystem på høring. Høringsfristen er 30. november 2025.
Uttalelser om god bokføringsskikk har ikke tidligere vært sendt på høring. Bokføringsstandardstyret ønsker imidlertid innspill til de foreslåtte endringene i GBS 1 og 2, og velger derfor å sende forslagene til endringer på høring.
Bokføringsstandardstyret fortsetter arbeidet med oppdatering av uttalelser om god bokføringsskikk. Bokføringsstandardstyret vil vurdere om det er behov for å sende flere uttalelser på høring.
Generelt om de foreslåtte endringene
Bokføringsstandardstyret foreslår at uttalelsene får en stil som i større grad ligner på bokføringsstandardene, uten logo og vannmerker. Dette bedrer blant annet lesbarheten. For øvrig beholdes strukturen, slik at standardene innledes med det spørsmålet som skal besvares, etterfulgt av omtale av lov og forskrift på området. Til slutt følger Bokføringsstandardstyrets vurdering og konklusjon.
Det er ikke foreslått at uttalelsene angir et konkret tidspunkt for ikrafttredelse. Det skal fortsatt være slik at en uttalelse gjelder fra tidspunktet for publisering.
GBS 1 Kreditnota – innhold, utstedelse, bokføring og oppbevaring
Generelt Bokføringsstandardstyret foreslår en omfattende utvidelse av innholdet i uttalelsen.
Den gjeldende versjonen omhandler i utgangspunktet kun spørsmålet om en feil i et utstedt salgsdokument kan korrigeres i et senere salgsdokument, eller om det må utstedes en kreditnota. I tillegg omtales krav til innhold i kreditnotaer, bokføring av kreditnotaer som separate transaksjoner og ikke som retting, og selgers oversendelse og oppbevaring av kreditnotaer.
I den oppdaterte uttalelsen omhandles også spørsmål om når det kan og skal utstedes kreditnotaer, hvem som skal utstede kreditnotaer, på hvilket tidspunkt kreditnotaer skal utstedes, samt bokføring og oppbevaring av kreditnotaer både hos selger og kjøper. Dette er problemstillinger som Bokføringsstandardstyret erfarer at det kommer en del spørsmål om og hvor praksis er uensartet, slik at det er et behov for klargjøring.
På grunn at det utvidete innholdet i uttalelsen er navnet foreslått endret fra «Utstedelse av kreditnota» til «Kreditnota – innhold, utstedelse, bokføring og oppbevaring». Høringsbrevet omtaler de enkelte punktene som er endret.
GBS 2 Kjøreskolers plikt til å ha kassasystem og timebestillingssystem
Uttalelsen er oppdatert med de reglene om dokumentasjon av kontantsalg som trådte i kraft 1. januar 2019, se bokføringsloven § 10 a og bokføringsforskriften delkapittel 5-3 og 5-4. I overskriften er ordet «kassaapparat» endret til «kassasystem». Høringsbrevet omtaler endringene i uttalelsen nærmere.
Høringsbrevet
Høringsbrev GBS 1 og 2 (august 2025)
Høringsutkastene
GBS 1 (HU) Kreditnota – innhold, utstedelse, bokføring og oppbevaring (august 2025)
GBS 1 (HU) Kreditnota – innhold, utstedelse, bokføring og oppbevaring (august 2025) – endringsmarkert
GBS 2 (HU) Kjøreskolers plikt til å ha kassasystem og timebestillingssystem (august 2025)
GBS 2 (HU) Kjøreskolers plikt til å ha kassasystem og timebestillingssystem (august 2025) – endringsmarkert