NBS 2 Kontrollsporet

PDF-ikon NBS 2 Kontrollsporet (april 2025)

PDF-ikon NBS 2 Kontrollsporet – endringsmarkert mot april 2015 (april 2025)

PDF-ikonNBS 2 Kontrollsporet – endringsmarkert mot høringsutkast oktober 2024  (april 2025)

ZIP-ikon NBS 2 Kontrollsporet – alle historiske versjoner samlet i en zip-fil

 

Endringer i standarden april 2025

Punkt 4.2 Målgruppe for kontrollsporet

Omtalen av kontrollsporets betydning for den bokføringspliktige selv er tatt ut. Dette faller utenfor standardens formål.

Punkt 4.3.1 Fortløpende nummerering

Standarden er nå tydeligere og mer direkte på at identifikasjon av bilag som hovedregel bør skje gjennom fortløpende bilagsnummerering, og at det ikke er gitt eksempler på annen identifisering som oppfyller kravet om mulighet for kontroll av fullstendigheten. Med fortløpende nummerering menes at bilagene har en tett nummerserie.

Det er videre tatt inn en presisering av at det ikke er krav om en tett bilagsnummerserie for hver ajourholdsperiode, men at det ikke skal være hull i den bokføringspliktiges totale bilagsnummerserie når flere perioder vurderes samlet.

Punkt 4.3.4 Elektronisk utarbeidelse og mottak av dokumentasjon

Omtalen av tilfeller hvor noe dokumentasjon mottas på papir og noe mottas elektronisk, er tatt ut. Dette er ikke lenger like relevant og antas uansett ikke å være spesielt problematisk.

Tidligere punkt 2.3.4 Skanning er fjernet. Skanning av bilag er ikke lenger like relevant eller like nytt og utfordrende som når standarden opprinnelig ble skrevet. Aktuelle problemstillinger knyttet til kontrollspor anses dekket av standarden for øvrig.

Punkt 4.4.3 Skattemelding

Det gis eksempler på opplysninger i skattemeldingen som ikke bygger på bokførte opplysninger og som det derfor ikke kreves kontrollspor for.

Punkt 4.5 Underspesifikasjoner

Bokføringsforskriften § 3-1 femte ledd ble endret ved forskrift 27.06.24 nr. 1325 (i kraft samme dag), slik at det nå er anledning til at poster kan fremkomme som totaler også i kunde- og leverandørspesifikasjonene. Standarden er oppdatert i samsvar med dette.

Utgangspunktet om bokføring av hver enkelt transaksjon og disposisjon, presiseres tydeligere enn før. Standarden gir ytterligere føringer for hvilke krav som gjelder for at samlebokføring av totaler – bruk av underspesifikasjoner – skal oppfylle kravene i bokføringsloven, bokføringsforskriften og god bokføringsskikk. Det gis to nye eksempler på samlebokføring, for henholdsvis salg/kundefordringer og verdipapirinvesteringer.

Punkt 5.2 Transaksjoner og andre regnskapsmessige disposisjoner

Omtalen av betydningen foretakets størrelse mv. har for plikten til å dokumentere kontrollsporet, er tatt ut. Det antas at dette er av mindre betydning for kompleksiteten i kontrollsporet.

Punkt 5.3 Teknologi og programvare

Det presiseres at kravet til dokumentasjon av kontrollsporet er uavhengig av bruk av for eksempel internett- eller skybaserte regnskapssystemer eller kunstig intelligens (AI). Det er kontrollsporet mellom bilag, bokføring (spesifikasjoner) og pliktig regnskapsrapportering som skal være enkelt å forstå.

Tidligere versjoner av standarden fokusere på forskjellen mellom papirbaserte og IT-baserte systemer. Den oppdaterte standarden legger til grunn at dokumentasjon av kontrollsporet ofte vil være nødvendig for mer komplekse regnskapssystemer, herunder ved et visst omfang av systemgenererte poster, i tilfeller hvor det samlede regnskapssystemet består av flere deler, ved bruk av underspesifikasjoner eller ved bruk av sideordnede spesifikasjoner.

Punkt 5.5.1 Innhold i dokumentasjonen

Tidligere versjoner av standarden likestilte det å ta utgangspunkt i pliktig regnskapsrapportering og beskrive kontrollsporet via bokføring til bilag, med det å gå motsatt vei ved å beskrive kontrollsporet fra bilag via bokføring til rapportering.

Den oppdaterte standarden beskriver at eksterne kontrollører som oftest tar utgangspunkt i pliktig regnskapsrapportering. Dokumentasjonen av kontrollsporet bør derfor også normalt ta utgangspunkt i pliktig regnskapsrapportering, og beskrive hvordan kontrollsporet kan følges fra postene i rapporteringen via bokførte opplysninger til bilagene.

Punkt 6 Ikrafttredelse

Oppdatert NBS 2 får virkning for regnskapsår som begynner 1. januar 2026 eller senere, men det oppfordres til tidligere anvendelse.